Filmové úspěchy

oboru Multimediální techniky

Vybrané filmy v distribuci

Do chile za zatměním slunce

(ČSFD, uvedení Prima ZOOM)

Nehostinné písečné duny, supi kroužící na nebi a nesmírné sucho – taková je chilská poušť Atacama. Zároveň však nabízí ideální podmínky k pozorování toho nejzajímavějšího úkazu na denní obloze. Trojice fyziků ze Slezské univerzity v Opavě, autorů populárně-vědeckého YouTube kanálu Dobré vědět, vás v neortodoxním cestopisu provede svými zážitky z výpravy za úplným zatměním Slunce a seznámí vás s chodem pouštních astronomických observatoří, kde se setkávají badatelé z celého světa.

dovolená s albertem

(uvedení České televize)

Portrét moravského včelaře Václava Březiny, který je dílem pozvánkou do světa včelaření a dílem rekapitulací jednoho života... Vynikající včelař, milovník přírody, dlouholetý vrcholový sportovec, učitel juda a především muzikant a zábavný člověk – to byl Václav Březina z Velkých Heraltic u Opavy, kterému nikdo neřekl jinak než Albert – pro jeho nápadnou podobu s geniálním Albertem Einsteinem.

Perkův dalekohled

(uvedení České televize)

Dokument propojuje největší český dalekohled s významným českým astronomem Lubošem Perkem, který je hlavním propagonistou filmu. Luboš Perek se do dějin nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům.

Petr Bezruč - Ještěr od Lysé hory

(uvedení České televize)

Nový pohled na život a dílo básníka, který pro mladé lidi přestává být jen pouhou nudnou "maturitní otázkou". Studentský film vyrobený ke 150. výročí narození... Studenti Slezské univerzity v Opavě jdou poutavou formou po stopách Petra Bezruče (Vladimíra Vaška), opavského rodáka, který od 21 let do 87 let každým rokem vystoupal na milovanou Lysou horu. Při studentském výšlapu na Lysou horu objevují jeho vztah ke Slezsku, ke kraji, k lidem a především k Beskydům a Lysé hoře. Studenti se setkávají s jeho celoživotní dobrovolnou sekretářkou, s literárními historiky, se scenáristou, s editorkou Slezských písní, s kurátory Slezského zemského muzea (Památníku P. Bezruče), s umělci (které inspiroval Bezručův příběh) a objevují nové informace o Bezručově životu, například o kultu osobnosti, který Bezručovi minulý režim zbudoval proti jeho vůli a zneužil jeho básně s dělnickými náměty. PŘÍVĚS.

GRYGAR

(uvedení TV PRIMA)

Český celovečerní dokument o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara. Více než rok mohli studenti Slezské univerzity v Opavě stínovat život Jiřího Grygara, českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty. Z původně malého studentského snímku vznikl dokument celovečerního rozměru bohatý na vzpomínky, zážitky i na pohled na vědu, skepticismus anebo víru. Vydáme se s Jiřím Grygarem do vzpomínek na dětství, do válkou stiženého Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. Ebicykl, věda, Okna vesmíru dokořán, Sisyfos, víra. Takový je Jiří Grygar. PŘÍVĚS.